Türk Gemisi K onset 600 bin Euro kefalet ile serbest bırakıldı

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan özerk Ceuta’da Alfau rıhtımında yükleme yapıldığı sırada 27 bin litre akaryakıtı denize sızdıran Türk gemisi K onset, yetkili mercilere 600 bin Euro kefalet ödemesi yaptıktan sonra limandan ayrıldı.

30 Nisan’da meydana gelen kazada, Ceuta limanında yakıt tankında oluşan 32 santimetre uzunluğundaki tek geniş çatlak nedeniyle denize yaklaşık 27.200 litre yakıt boşaltan Türk gemisi “K Onset” Poniente iskelesinde bakım ve onarımdan sonra Fransa’nın Marsilya limanına doğru yola çıktı. Aynı şekilde armatör, olayın ardından Ceuta Deniz Kaptanlığının açtığı yaptırım dosyası nedeniyle yürüyüşe devam edebilmek için gerekli olan 600 bin euro teminatı yatırdı.

Kazadan sonra ayçiçek yağı taşıyan gemi, Fransa’nın Marsilya limanına doğru yola çıktı. Olay nedeniyle Türk gemisi, toplam 600 bin euroluk teminat da dâhil olmak üzere sekiz ihtiyati tedbirle karşı karşıya kaldı.

Gemi, yakıt kirliliğinin temizlenmesi masraflarını karşılamak üzere Deniz Kaptanlığı tarafından konulan 350 bin euroluk teminatı yatırdıktan sonra yolculuğuna devam edebildi. CeutaDeniz Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından açılan yaptırım prosedüründe 250 bin euro tutarında bir teminat daha getirildi.

K onset’in gemi kaptanı da olaylara ilişkin Kaptanlığa bir rapor teslim etti. Kazanın nedenleri ve tekrarını önlemek için alınacak önlemler belirlendi. Ayrıca gemide İspanya tarafından yabancı gemiler üzerinde yapılandenetimlerin olmadığı belirtildi.

27 tondan fazla yakıtın denize karıştığı kaza, Ceuta şehrindeki en ciddi olay olarak kayıtlara geçti

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir