Ucuz güneş gözlüklerinin büyük zararı

Yaz aylarının yavaştan gelmesi ile beraber güneş ışınları da etkisinin hissedildiğini belirten Op. Dr. Ömer Faruk Tabar güneş gözlüğü kullanmayanlarda 40’lı yaşlarda katarakt oluşabileceğini ifade etti.

Hangi tür malzemeden yapıldığı ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmeyen sahte güneş gözlüklerinin göz sağlığına kalıcı zararlar verebiliyor. Katarakt, genelde 60’lı yaşlardan sonra ortaya çıkarken, güneş gözlüğü kullanmayanlarda 40’lı yaşlarda katarakt oluşabiliyor”

Gözlük seçimi yapılırken uzun dönemlerde ciddi göz problemlerine yol açabileceğini aktaran Tabar , koyu renk sahte güneş gözlüklerinin seçiminde göz bebeklerinin büyüdüğünü ve güneşten gelen zararlı ultaviyole ışınlarının kesilmemesi halinde göze yarardan çok ciddi zarar vereceğini şu sözler ile ifade etti:

“Ozon tabakasının delinmesi sonucunda, zararlı olduğu bilinen ultraviyole ışınlarının göze olumsuz etkilerinden korunmak için gözlük kullanmak gerekiyor. Koyu renkli camlar, gözbebeğimizin büyümesine sebep olur. Ultraviyole ışınlarını kesmezse, göze daha çok zarar verir”

GÖZLÜK KULLANILMAZSA KATARAKT OLABİLİR

Yaz aylarında güneş gözlüğü kullanımını alışkanlık haline getirmeyen pek çok kişinin katarak hastalığı ile karşı karşıya kalma ihtimallerine karşı uyarıda bulunan Tabar, uzun süreler boyunca güneş ışığına maruz kalanların güneş gözlüklerini kullanmayı ihmal etmemesi gerektiğini şu sözler ile ifade etti:

“Katarakt oluşumunda önemli bir etkene sahip güneş ışınları, 60-70 yaşında ortaya çıkan kataraktın, güneş gözlüğü kullanmayanlarda 40’lı yaşlarda oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalanların güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemesi gerekiyor. Güneş gözlüklerini göz sağlığımızı koruyucu bir sağlık aracı olarak kullanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir